Jak chránit pleť proti znečištěnému prostředí?

Je vaše pleť zašedlá, unavená a dehydratovaná? Přijde vám, že pokožka nevypadá dobře a to i přesto, že se nějaký ten pátek se opravdu snažíte – pravidelně odličujete, hydratujete, prostě pečujete o ní? A přemýšleli jste někdy nad tím, že problémem může být znečištěné prostředí? O tom více v tomto článku.

O znečištění prostředí a vlivu na pokožku

O znečištěném prostředí a vzduchu se ví už celkem dlouho. V posledních letech navíc experti zjistili, že vliv znečištěného vzduchu má na náš vzhled větší dopad než třeba čas. Síla že? Znečištění stojí za rozšířenými póry, akné, vzniku vrásek, přecitlivělostí pleti, zarudnutím a nadbytečným kožním mazem. Všechny tyto problémy stojí za mdlým vzhledem.

Pleť si ale sama od sebe s prachem, UV zářením a toxiny neumí poradit.

Otestujte to

Pokud nevěříte, doporučujeme jeden den se nelíčit a večer před spánkem použít ubrousek k odlíčení. Uvidíte, že nezůstane čistý, což je důsledek znečištěného ovzduší, které ovlivňuje naši pleť. Nejčastěji stojí za suchou pokožkou, nepříjemným pocitem pnutí, ucpanými póry, různými záněty, podráždění či předčasnému stárnutí kůže.

To se netýká jen samotné pleti. Může se to samozřejmě projevit i na krku i na rukou. Pokožka pak přichází o zdravý a přirozený lesk, je matná, mdlá a nepůsobí nijak zdravě. Přinášíme vám pár tipů, které vaši pleti rozhodně prospějí.

Čistěte pleť ráno i večer

Odstranění make-upu z pleti, různých nečistot, přebytečného mazu a chemikálií je základem. Díky tomu odstraníte všechny povrchové nečistoty, se kterými jste přišla během dne do styku.

Peeling dvakrát týdně

Odstraňování nečistot, odumřelých buněk a jejich nánosů je zásadní v péči o pleť, zejména pokud žijete ve městě, kde je znečištěné prostředí. V tomto případě je nutné provádět pravidelný chemický jemný peeling pleti a to minimálně jednou týdně, nejlépe ale dvakrát. Díky pravidelnosti uvidíte, že se pleť prokrví a rozzáří.

U peelingu však buďte šetrná. Nepoužívejte příliš síly nebo to s ním nepřehánějte. Opravdu postačí provádět peeling 1x nebo 2x týdně jemnými krouživými pohyby, aby nedošlo k poškození pokožky. Peeling doporučujeme i na tělo, kde máme rovněž odumřelou kůži, která potřebuje odstranit. Asi nejlevnějším a přesto velmi účinným peelingem na tělo je použití logru z kávy.

Kvalitní krém je základem

Zkuste v tomto případě zainvestovat a pořídit si opravdu kvalitní krém, který vytvoří ochrannou bariéru mezi pletí a okolním prostředím. Díky této bariéře zabrání pronikání nežádoucích látek do pokožky.

Používejte opalovací krém nebo přípravky s SPF

Ano, víme, že léto je za námi, ale nejste na dovolené nebo sluníčko nesvítí, neznamená, že byste svoji pleť neměli chránit před UV zářením. Sluneční paprsky jsou nebezpečné kdykoliv, nejen o letních prázdninách, ale i přes zimu nebo na jaře. Dnes se běžně dělají denní krémy nebo make-upy s SPF. A pokud ten váš zrovna SPF neobsahuje, stačí nanést slabou vrstvu opalovacího krému na obličej pod svůj denní make-up.

Hydratujte, hydratuje a to nejen zvnějšku

Dodržujte pitný režim. Voda hydratuje nejen tělo, ale i pleť. Naučte se proto mít vždy po ruce sklenici vody a pijte pravidelně alespoň 8 sklenic denně. Díky pravidelnosti si postupem času vypěstujete návyk.

Tip: Doporučujeme zvýšit i přísun ovoce bohatého na vodu. Skvělá jsou jablka, meloun či citrusové plody.

O víkendu do přírody

Nechte pleť přes víkend odpočinout od smogu a znečištěného prostředí a vyrazte na výlet do přírody, na venkov nebo alespoň do lesa, kde je čisté ovzduší. Navíc vypnete na chvíli starosti a s tím i stres, který rovněž má na pleť nežádoucí účinky.