Pražský týden módy začíná již tento víkend!

31.08.2017

Celá Praha i zbytek Česka opět ožije módou. Už o víkendu totiž startuje hlavní přehlídkový program Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který byste si rozhodně neměli nechat ujít!

MBPFW se koná v novém Fashion Templu zbudovaného na centrkurtu štvanického tenisového areálu a představí zajímavou tvorbu pečlivě vybraných návrhářů z Česka a Slovenska.

A na co se můžete těšit?

Hned v sobotu proběhne přehlídka březnového vítěze Van Graaf Junior Talent Card Zoltána Tótha a poté přehlídka nejlepšího módního designéra Czech Grand Design 2016 Mira Saba. V neděli se pak můžete těšit například na debut značky Mi Fashion Label nebo na přehlídku Petry Ptáčkové. Pondělí se ponese z velké částky ve znamení pánských kolekcí. K vidění tedy budou kolekce od Jana Černého, dua LaFormela nebo show Blažek supported by ELLE Man.

Po skončení přehlídkové části se kolekce všech návrhů představí zblízka v Chemistry Gallery. Tvorbu současné české módy si budete moci prohlédnout v úterý od 14:00 do 17:00.

Pokud patříte k milovníkům přírody, pak se ve dnech 8. a 9. září bude konat program SLOU Fashion Days, což je nový název pro udržitelnou módu. V prostorách holešovického Vnitroblocku zde najdete značky, designéry a výrobce, které tvoří módu právě s respektem k přírodě i lidem. Na programu jsou samozřejmě také různé semináře, workshopy a párty.

Více o programu zde http://mbpfw.com/program/.

»zpět do archivu novinek

Snažíte se žít zdravě, pravidelně sportujete, ale vypijete za den pár skleniček vody? Pak ale děláte jednu zásadní chybu. Pitný režim je totiž základním stavebním kamenem zdravého životního stylu. Co správný pitný režim obsahuje a jak ho dodržovat? Pokračujte ve čtení.

Víte, že...

Naše tělo vydrží bez vody pouhé dva týdny, pak přichází smrt. To v porovnání jídlem, kdy to zvládneme i několik měsíců, naznačuje, že mít dostatek tekutin je pro naše tělo zásadní a my bychom na to neměli zapomínat, zvláště když se věnujeme fyzické aktivitě nebo venku panují velmi horké dny.

Proč dodržovat dostatečný pitný režim?

Naše tělo je tvořeno většinou z vody, který má na náš organismus zásadní vliv. Voda našem těle působí jako rozpouštědlo mnoha látek, významně podporuje detoxikaci organismu, potlačuje chuť k jídlu a působí jaké přírodní projímadlo.

Díky tomu všemu na na naše tělo blahodárné účinky, odplavuje škodlivé látky z těla, zabraňuje tvorbě ledvinových kamenů a také slouží jako prevence proti onemocnění močového ústrojí.

Tento výčet je ale pouze zlomek toho k čemu je voda a další kvalitní tekutiny pro nás a naše tělo podstatné. Lidský organismu, který funguje správně vyloučí kolem 1,5 - 2,5 litru vody za den.

  • Zhruba polovina z tohoto množství je moč.
  • 40 % se vyloučí pokožkou a plícemi.
  • 7 % pak zmizí ve stolici.

Ve zkonzumovaných potravinách přijmeme kolem 900 ml tekutiny, proto je velice důležité dodržovat pitný režim, který je základním předpokladem zdravého životního stylu.

Kolik vody máte vypít?

Průměrně by měl každý člověk vypít 2 -3 litry tekutiny denně. Konkrétně to lze vypočítat podle jednoduchého vzorce. Svou váhu v kilogramech vynásobíte koeficientem 0,035, získáte číslo, které určuje přibližné množství tekutin, které byste měli denně přijmout.

Příjem tekutin je ale velice individuální a svou roli sehravají také faktory jako je pohlaví, věk, fyzická aktivita a hlavně zdravotní stav člověka. Klíčové je rozvrhnout si celkovou dávku tekutin do pravidelných denních dávek.

Začněte s doplňováním tekutin hned ráno a vyvarujte se nárazovému pití většího množství vody. Najednou se doporučuje vypít kolem 300 ml najednou. Takové množství je ideální pro naše ledviny.

5 rad, jak pitný režim dodržet

  • mějte pitá neustále při sobě, budete tak moci pít pravidelně
  • předem s řekněte, kolik sklenic chcete za den vypít
  • myslete na to, že pít až když máte žízeň, je pozdě
  • pijte pouze kvalitní tekutiny, voda, čaj, žádné sladké limonády
  • pijte po malých ale pravidelných dávkách, hlídejte si to i na pracovišti

Pijte pouze kvalitní tekutiny

Stejně jako je důležité množství, je důležitá také co pijeme. Výběr tekutin je tak pro správný pitný režim přímo zásadní. Většinu našeho pitného režimu by měli tvořit neperlivé vody, neslazené zelené, ovocné a bylinkové čaje.

V případě, že máte rádi sladší nápoje, nařeďte si 100% džus bez přidaného cukru s vodou v poměru 1:1. Do svého pitného režimu můžete zařadit také minerální vodu nebo stolní vodu a dochutit si ji kapkou citronu nebo pomeranče či mátou.

Alkohol, limonády a energetické nápoje

Těmto nápojům je dobré se vyhýbat a rozhodně by neměly tvořit zásadní část našeho pitného režimu. To stejné platí také o kávě, kdo to bez ní nemůže vydržet, je povolené množství šálek kávy denně.