Jak na generální úklid domu?

Uklízení je pro většinu z nás pěkná otrava a nikomu se do toho nechce, ale období před Vánocemi k velkému úklidu nějak vybízí. Všichni chceme mít krásně uklizeno, nazdobeno a užívat si atmosféru Vánoce. Máme pro vás několik typů, jak uklidit co nejrychleji a zbylý čas využít zábavněji.

Nezbytné vybavení

Mezi základní pomůcky při úklidu patří gumové rukavice, které chrání naší pokožku před čisticími prostředky a malými zraněními. Dále pak kvalitní mop s teleskopickou tyčí, kbelík, utěrky, houbičky, drátěnky a prachovky.

  • Co se týče prostředků tak jsou osvědčené značky jako Bref, Savo, Cilit Bang. Ty vám mohou v celé domácnosti, od nábytku až po toaletu.

Základem je začít systematicky

U velkého generálního úklidu je nejdůležitější zvolit si systém a vše co budete potřebovat mít připravené předem. Díky tomu vás nebude nic zdržovat, nebudete muset nic hledat a čas tak budete věnovat pouze úklidu.

Slýcháte narážky na svou pořádkumilovnost a ostatní členové rodiny více překážejí než pomáhají? Pošlete je ven na kakao, nebo na výlet ať vás nezdržují a nenarušují váš plán úklidu. Všichni tak budete spokojení.

Začněte s nejméně používaným místem

V každé místnosti je místo, kde se nic moc neděje, není v něm nic důležitého a akorát se tam práší. Takové místo by mělo být bez zbytečných ozdob a prvků, na kterých akorát utíráte prach. Když je letos odstraníte, při příštím úklidu máte o starost méně.

Také je dobré začít místnosti, ve které se tráví nejméně času. Ta bude uklizená rychle a zbude vám spousta energie na další místnosti. Dále se postupuje do kuchyně, ale až po vaření a pečení. Následuje toaleta a na konec pak koupelna. Koupelna je poslední z toho důvodu, že se v ní během úklidu nejčastěji pohybujeme.

Začíná se odshora dolů

Základním pravidlem je každé uklízení začínat nahoře a končit u země. Je dobré tak začít lustrem, poličkami a postupovat k nábytku ve výši očí až pomalu k zemi. K čištění poliček a horních míst vám skvěle poslouží čisticí prostředky na odstranění špíny bez zbytečného drhnutí. Takové speciální čisticí prostředky jsou dostatečnou desinfekcí a zbaví se bakterií, mikroorganismů jako jsou roztoči apod.

Dalším krokem je čištění oken

V době plastových a eurooken je čištění a mytí oken jednoduší, ale stejně to stále zábava není. Vyperte záclony a závěsy, umyjte žaluzie a pusťte se do skel. Existují speciální přípravku určené přímo na okna, se kterými budete mít okna uklizená za chvilku.

Záclon můžete pověsit ještě mokré a čerstvě vytažené z pračky, Díky tomu se skvěle propnou a vy si ušetříte čas žehlením. Navíc čerstvě vyprané záclony celou místnost provoní a dodají ji na čistém a uklizeném dojmu.

Po oknech přichází na řadu podlaha

Pokud se jedná o laminátovou nebo vinylovou podlahu je úklid hotový za chvíli. U dřevěných podlah je to o trochu složitější kvůli výběru správného prostředku a potřebou vždy důkladně vyždímat mop nebo hadr.

Nejsložitější to bývá u koberců, a to v případě, že je na nich skvrna nebo jiná nečistota. Takový koberec je možné vyčistit suchou nebo mokrou cestou. Další možností je pozvat si odborníka, který bude mít čištění kvalitnější a za kratší čas.

  • Obecně platí, že se má podlaha nejdříve vyluxovat a pak se důkladně vytřít.

7 důkazů uklizené domácnosti

  • čistá toaleta
  • umyté nádobí
  • uklizené nebo srovnané boty
  • žádná viditelná špína
  • čisté ručníky
  • čisté podlahy a vyluxované koberce
  • omytá okna