Jak se připravit na rekonstrukci bytu

Funkční, příjemné a hezké bydlení je důležitou součástí každé rodiny i jednotlivce. Byt nebo dům je jakousi základnou, z níž vychází náš každodenní život. Neustále se je proto snažíme vylepšovat, vyměňujeme součásti, které již dosluhují a pořizujeme si moderní vybavení, které nám život ještě více usnadní.

Někdy ale přijde čas, kdy už nestačí jen drobné úpravy a vylepšení a musíme přistoupit k celkové rekonstrukci bytu. Rekonstrukce bytu je náročnou činností, a to jak po finanční, tak i psychické a fyzické stránce věci. Ale zároveň je velkou příležitostí, jak vylepšit vaše bydlení. Byt si můžete přizpůsobit vlastním představám a zároveň tím zvýšíte jeho hodnotu na trhu s nemovitostmi.

­ Plánujte rekonstrukci bytu s předstihem

K rekonstrukci vašeho bytu přistupujte opravdu zodpovědně. Vše si rozmyslete a pečlivě naplánujte. Promyslete si, které věci jsou pro vás i ostatní členy rodiny opravdu prioritní a na čem až tolik nelpíte. Krokem číslo jedna u rekonstrukce je pak vytvoření rozpočtu. Ten by měl být potenciálně benevolentní k nečekaným výdajům navíc. Rozpočet se protíná se stanovením potřeb, které chcete rekonstrukcí uspokojit. 

­ Rekonstruujte komplexně

K blížící se rekonstrukci bytu vzhlížíme s rostoucími obavami. Děsí nás nepořádek, hluk, ale i omezení provozu domácnosti. A to jsou také hlavní důvody, proč se v některých případech přikláníme k myšlence rozdělit rekonstrukci na několik menších etap. Ale každé dělení s sebou ponese násobení času, více stavebního nepořádku i všeho ostatního. Proto je výhodnější i praktičtější provést kompletní rekonstrukci.

­ Praktický přístup je při rekonstrukci důležitý

Přistupujte k rekonstrukci vašeho bytu co nejvíce prakticky. Nejprve si vyhledejte vhodnou a příznivou stavební firmu. Ověřte si ji recenzemi na internetu, případně se pokuste spolupracovat s firmou, která se osvědčila vašim blízkým. Nejprve nakupujte materiál a spotřebiče, pak až doplňky a textilie. A také se můžete podívat po firmě zajišťující vyklízení bytů či stěhování.

Co vše je nutné udělat, pokud se rozhodneme rekonstruovat náš byt?

  • Promyslet si rozsah rekonstrukce.
  • Vytvořit si rozpočet, který by měl počítat s možnými výdaj navíc.
  • Zjistit, zda je potřeba stavební povolení nebo ohlášení.
  • Vybrat si vhodnou stavební firmu, bytového architekta nebo designéra.
  • Zajistit vyklízení nábytku a dalšího původního vybavení.
  • Likvidace a odvoz starého materiálu a odpadu.