Chraňte svou pleť před slunečním zářením

S jarem už vykoukly první sluneční paprsky. Letos nám počasí dopřává pěkné a slunečné počasí poměrně brzy. Ačkoli nám teplejší počasí po zimě dělá dobře na duši, pro naši pokožku už to tak skvělé není. UV sluneční záření má neblahý vliv na naší pleť, zejména po zimě, kdy je naše pokožka dehydrovaná a velmi citlivá a není na to připravena.

Každý ví, že sluneční záření způsobuje stárnutí pokožku, ale na jaře tomu nepřikládáme takový význam, protože si myslíme, že slunce není až tak silné. Opak je ale pravdou.

Nepodceňujme první paprsky

Na jaře, kdy nejsou ještě příliš vysoké teploty, jako tomu bývá v létě, máme tendenci jeho sílu slunečního záření podceňovat. A v tom tkví právě to nebezpečí! Naše pleť na to není připravená, a tak je po zimě více náchylnější na spálení, což vede ke stárnutí kůže nebo dokonce zvýšenému riziku vzniku rakoviny kůže.

Při pobytu na slunci bychom měli používat nejen pokrývku hlavy a sluneční brýle, ale také krémy s vysokým ochranným faktorem. Jarní slunce je velmi nebezpečné, protože je hodně intenzivní. Je dokonce intenzivnější než v létě. Samozřejmě záleží na fototypu, ale i když se dobře opalujete, je dobré chránit svoji pokožku, než se zbytečně spálit.

Co by nám nemělo ve výbavě chybět kromě pokrývky hlavy a slunečních brýlí:

  • pleťový krém, podkladovou bázi a make-up či BB krém s vysokým SPF faktorem,
  • tělový opalovací krém,
  • hydratační krém na péči po opalování,
  • balzám na rty,
  • Panthenol na péči o pokožku po vystavení slunci,
  • chladivé a ošetřující prostředky v případě spálení,
  • péči na vlasy s ochranným faktorem.

Hydratujme zvenku i zevnitř

Nejen v létě, ale i na jaře nezapomínejme na dostatek tekutin. Nejlépe pití neperlivé vody. Ideální množství je u každého individuální. Hydratace pokožky by se neměla točit ve slunných měsících jen kolem opalovacích krémů. Důležitá je i ta po koupeli či sprše, kdy pokožku natřeme hydratačním tělovým mlékem, který dodá naší kůži potřebnou vláhu.

Výhody ochranných krémů

Denní krémy se SPF faktorem ochrání naši pokožku před sluncem. Kromě toho ale mají i schopnost pokožku vyživit, regenerovat, hydratovat či rozjasnit. Samozřejmě, je dobré si uvědomit, že je to podobné jako u opalovacích přípravků. Je potřeba je aplikovat vícekrát – například před odchodem z práce, na procházku atd.

Chraňme i své vlasy

Zapomínat bychom neměli ani na vlasy, kterým také slunce škodí. UV záření má negativní vliv na fyzické vlastnosti vlasu, konkrétně narušuje vlasový protein. Kvůli tomu vlasy ztrácejí svoji pružnost a oslabují se. Ve výsledku pak vlasy působí matně a na první pohled unaveně.

Ultrafialové záření má dále vliv i na stálost barvy. Takže pokud nejsme příznivcem vyšisovaného vzhledu, je to další důvod, proč bychom měli naše kadeře chránit před sluncem.

V dnešní době existuje celá řada výrobků, která jsou určená pro ochranu vlasů. Základem je kvalitní vlasová kosmetika – šampon, kondicionér a regenerační maska. V letních slunných měsících je pak efektivní a praktický například sprej s UV filtrem.