Dovolená – co si zabalit k moři?

Čeká vás v létě vysněná dovolená u moře? A už teď přemýšlíte nad tím, co bude třeba pořídit, bez čeho se neobejdete a co všechno si vezmete s sebou? Tento článek vám nastíní, jak se na dovolenou zabalit a co vám nesmí chybět!

Jak si zabalit?

Důležité je nenaházet veškeré věci do kufru jen tak ledabyle. V první řadě si zabalte boty, které před vložením do kufru umístěte do igelitové nebo látkové tašky, aby vám botky nezašpinily nebo neponičily oblečení. Pokud s sebou berete více knížek a neplánujete je mít v příručním zavazadle, zabalte je na dno kufru. Tam samozřejmě patří i ostatní těžké nezbytnosti.

Při balení dále pokračujte s ručníky, džínami, šortkami a se všemi kousky oblečení, které se nemačkají. Halenky, šaty, tílka a tuniky doporučujeme rolovat do válečků, tím se totiž nezmačkají. Volné místo v kufru vyplňte spodním prádlem a plavkami. Až úplně nahoru umístěte kabelky a šperky.

Důležité je si pamatovat, že by kufr neměl být ani přeplněný k prasknutí kvůli dovozu suvenýrů, ani poloprázdný, aby v něm během cesty zabalené věci nelítaly.

Balte s rozvahou

Než začnete věci balit, připravte si vše pečlivě vedle kufru. Doporučujeme vybírat takové kousky oblečení, které jsou pohodlné, příjemné, vzdušné a v neutrálních barvách, tudíž se vám budou jednoduše mezi sebou kombinovat. U každého vybraného kousku se ještě zamyslete, zda ho opravdu budete potřebovat. Určitě každý zná to, že si na dovolenou něco zabalil a pak to po celou dobu dovolené vůbec nepotřeboval.

Na klasickou dovolenou u moře byste si měli vystačit se třemi páry bot – plátěné tenisky na delší procházky, plážové žabky nebo sandálky a vzdušné balerínky či botky na klínku na večer. Co se týče kabelek, vystačíte si rovněž se třemi. Jedna větší kabelka či batoh, kterou můžete využít např. do letadla jako příruční zavazadlo. Dále praktická cross body kabelka a jedna plážovka.

Co vám nesmí na dovolené u moře chybět?

Na dovolenou k moři byste neměli zapomenout na několik důležitých věcí, bez kterých se prostě neobejdete.

Doklady

Doklady jsou samozřejmostí! Jenže jaké doklady s sebou jsou potřeba? Záleží na destinaci. V rámci EU si vystačíte s občanským pasem. Pokud letíte dál, nutný je cestovní pas. Dále je třeba se zamyslet, zda v zahraničí budete řídit. Pokud ano, nezapomeňte na řidičský průkaz, případně si zřídit mezinárodní řidičský průkaz. O dokladech se doporučujeme vždy informovat předem, co do jaké země je potřeba. Do některých budete muset vyřizovat i víza. Dále si nezapomeňte své doklady včas zkontrolovat, jestli jim náhodou nekončí platnost.

Peníze

Peníze – bez nich nic nejde! Proto si nezapomeňte zavčasu rozměnit na konkrétní měnu a přibalit i debetní a kreditní kartu, které vám poslouží jako pojistka. Kreditní karty jsou v tomto směru do zahraničí lepší než debetky. Nemají totiž přímý dopad na váš účet a často mívají i výhodnější kurzy. V případě, že berete obě karty, nenoste je nikdy u sebe najednou.

Plavky

Plavky patří k důležitým kouskům, které by vám na dovolené u moře neměly chybět. Určitě si zabalte vícery, pokud je využijete. A v případě, že na ně při balení náhodou zapomenete, nevyšilujte. V každém letovisku nějaké určitě pořídíte.

Opalovací krém

Základem hezkého opálení jsou opalovací prostředky. Díky nim se nespálíte, ochráníte svoji kůži proti UVA a UVB záření a opálení déle vydrží. Volte takové, které jsou s vyšším UV faktorem a jsou voděodolné. Samozřejmě lidem, kteří se dobře opalují a jsou snědší, postačí opalovací krém s nižším faktorem, než světlým lidem či těm, kteří se lehce spálí.

Brýle k ochraně očí

Stejně jako chráníte pokožku před slunečními paprsky, je nutné chránit i oči. A to nejen ze zdravotních důvodů. Kůže okolo očí je velmi citlivá a kvůli slunci se mohou začít tvořit předčasné vrásky. Dostatečnou ochranu očím poskytnou brýle s UV 400.

Ochrana hlavy

Pokrývka hlavy není vůbec na škodu, a to i v případě, že běžně na hlavě nic nenosíte. Hlavním účelem pokrývky není dělat parádu, ale chránit před úpalem, který vám dovolenou může velmi nepříjemně narušit.

Další tipy při balení:

  • Část věcí si zabalte do příručního zavazadla. Důležité jsou zejména doklady, peníze a léky.
  • Vezte si jen to, co opravdu využijete.
  • Nechte si prostor na suvenýry. Z dovolené jistě nepojedete s prázdnou, tak aby se vám to při zpáteční cestě do kufru vešlo.