Běhání – lék proti únavě

Jaro, sluníčko, krásné počasí. Ideální čas vrátit se k sportovním aktivitám a začít dělat něco pro své zdraví po dlouhé a studené zimě. Pokud vás přepadla jarní únava, máme pro vás tip – běh. Nevěříte? Čtěte dále a nejlépe pak rovnou na sobě vyzkoušejte. Sami uvidíte, že když vydržíte, na vaší energii se to odrazí.

Vliv běhu na naše zdraví

Běhání je ideální sportovní aktivita v mnoha směrech. Pozitivně ovlivňuje nejen tělesné, ale i duševní zdraví. Pravidelný běh prodlužuje délku života, redukuje vysoký tlak, pomáhá s nadváhou, zbavení se závislosti (např. při kouření), posiluje imunitu atd. Co se týče duševního zdraví, nejvíce pomáhá se stresem a depresemi, ale i se samotnou únavou.

Dejte si závazek

Pokud se rozhodnete pro běhání nebo klidně i jiný sport, dejte si závazek, který vás bude motivovat. U běhání je super se například zapsat na závod. Tady přinášíme pár tipů:

  • Urban Challenge,
  • RunCzech,
  • Decathlon run,
  • mnoho půlmaratonů po ČR,
  • odlehčený The Color Run nebo Barvám neutečeš,
  • a mnoho dalších.

Pokud si na závod či maraton netroufáte, doporučujeme se vsadit třeba s kamarádem, nebo si vymyslet něco (například odměnu), co vás bude opravdu motivovat a bude vám to stát opravdu za to, že to třeba po týdnu nevzdáte.

Začínejte pozvolna

Nedali jste moc sportu během zimy? Nebo se už delší dobu žádnému sportu nevěnujete? Pak začněte pozvolna. Zařaďte si sport například dvakrát týdně v méně intenzivním tempu. Pokud toho moc na začátku neuběhnete, prokládejte to chůzí. Nebo klidně začněte pouhou chůzí a postupně přidávejte. Sami na sobě pak uvidíte, jak se vám postupně začne kondička zlepšovat.

Před každým běhání či jiným sportem samozřejmě nezanedbávejte správnou rozcvičku. Totéž platí i pro závěrečné protažení.

Dejte si hlavně do těla

Pokud nejste milovníkem běhání, zvolte jiný sport. Důležité je si dát do těla. A ačkoli se to nezdá, z dlouhodobého hlediska je pravidelný pohyb účinným a zaručeným bojovníkem proti únavě. Samozřejmě to neznamená každý den dřít do úmoru v posilovně. Jak už jsme zmínili výše, pokud jste dlouhodobě sportem nepolíbení, postačí na začátku pravidelná procházka. Díky venkovnímu vzduchu, jaru, sluníčku a hezkému počasí vám taková procházka dodá přehršel energie.

Zdravé stravování

Kromě pohybu je důležitá také strava. Ať už budete cvičit sebevíc a stravu nebudete řešit, může být veškerá snaha zcela zbytečná. Navíc dostatek bílkovin a zdravé sacharidy mohou podpořit i vaši regeneraci. Vyměňte proto fast food a junk food za zdravá, lehká jídla. Vynechte co nejvíce zpracovaných surovin a zařaďte do svého jídelníčku hodně zeleniny, nějaké to ovoce, bílkoviny, zdravé tuky i sacharidy.

Dostatek spánku

Ruku v ruce jde s pravidelným pohybem a zdravým jídelníčkem dostatek spánku. Při spánku si odpočinete, zregenerujete své tělo a načerpáte další energii na sportovní aktivitu. Abyste nepociťovali únavu, je zapotřebí naspat alespoň 7 – 8 hodin.

Ať už se rozhodnete pro běh nebo jinou aktivitu, sport je opravdu důležitý a měl by být součástí každého dne, alespoň v podobě strečinku. Udělejte něco pro své tělo i psychiku a začněte s ním už dnes.