Co jsou superpotraviny?

S pojmem superpotraviny nebo superfood se teď velmi často setkáváme. Jedná se o jedinečné potravinové doplňky, které se vyznačují vysokým obsahem živin, vitamínů, minerálů a enzymů a našemu organismu jsou tak velmi prospěšné a měli bychom je tak zařazovat do svého jídelníčku. Co jsou superpotraviny?

Znaly je už dávné civilizace

Superpotraviny se vyznačují vysokým obsahem antioxidantů a je pro ně charakteristický vysoký obsah živin, vlákniny, proteinů a enzymů. O jejich výjimečných účincích věděli již dávné civilizace a my se je díky snaze o zdravý životní styl a stravování opět učíme používat.

Pocházejí ze zemí mimo Evropu

Jedním ze společných znaků všech superpotravin je jejich výskyt, většina z nich totiž roste nebo se vyskytuje na území mimo Evropu. Tradiční superpotraviny jsou tak určité druhy citrusového ovoce a ryby.

Jedním z hlavních důvodů, proč jsou pro nás potraviny z exotických krajin tak prospěšné je fakt, že tyto potraviny si kvůli přírodním podmínkám, ve kterých vyrůstají musejí umět udržet zásobu vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek, které jsou pro obyvatele potřebné k přežití v nehostinných a drsných podmínkách.

Podmínky, které panují v poušti, tropickém pralese nebo ve vysokých nadmořských výškách donutily rostliny a plody zadržovat v sobě maximum důležitých látek, aby mohly přežít. Stejně jako je spousta přírodních podmínek, tak stejně rozmanitý a široký je i seznam superpotravin.

Co nám superpotraviny nabídnou?

 • vitamíny
 • minerály
 • proteiny - také esenciální
 • enzymy (jednoduché i složení bílkoviny)
 • koenzymy
 • antioxidanty
 • vlákniny

U superpotravin je důležité je co nejméně tepelné upravovat, aby neztratily své obsahové látky důležité pro výživu. Doporučuje se je upravovat v maximálních teplotách do 42 stupňů. Díky tomu jsou vhodné také pro vitariány, kteří přijímají pouze tepelně neupravované potraviny.

Do svého jídelníčku zařaďte:

 • aloe vera
 • chia semínka
 • acai berry
 • konopná semínka
 • kustovnice čínská
 • guarana

Zázračné aloe vera

Aloe vera se stává pro většinu populace již známá, a to především z kosmetických produktů, kde je velmi často součástí složení. Mezi nejvýznamnější obsahové látky patří polysacharidy, enzymy, vitamíny, minerály a stopové prvky. Důležitý je také acemanan, který stimuluje činnost buněk imunitního systému. Významný je také beta-sitosterol, který působí protizánětlivě.

Novinka v podobě chia semínek

Kdo se zajímá o zdravý životní styl a snaží se mít vyrovnanou stravu, tak už se s chia semínky jistě setkal. Jedná se o semena rostliny salvia hispanica a je důležité především díky významnému obsahu omega-3 mastných kyselin, který je dokonce vyšší než u lněného semínka.

Tyto mastné kyseliny jsou pro náš organismus klíčové, protože si je nedokáže samo vytvořit a musíme mu je tak dodávat přijímanou stravou. Další významné látky obsažené v chia semíncích jsou bílkoviny, vláknina, sodík, mangan, vápník,a ke také vitamíny skupiny B, vitamín A, C nebo E.

Kofeinová guarana

Hlavní složkou guarany, která se získává z rostliny Paulinia cupana, je kofein. Na rozdíl od klasického kofeinu, který je obsažený v kávě, kofein v guaraně vstřebává postupněji a jeho působení je tak delší. Největší vliv má na stimulaci centrálního nervového systému a odstraňuje tak únavu, zlepšuje mentální funkce. Jeho dalším účinkem je zvyšování rychlosti a síly srdečních stahů.