Jak bojovat s únavou?

Spali jste celou noc, ale i tak se cítíte každé ráno jako přejetí, bez energie a chuti něco dělat? Pak máte problém s únavou. Jak s ní bojovat a jak nad ní vyhrát? Přinášíme vám několik tipů, které by vám v boji proti únavě měly pomoci.

Pravidelný spánek

Ten je důležitý pro regeneraci organismu. Choďte proto pravidelně spát i vstávejte vždy ve stejnou hodinu. A pokud si dáváte šlofíka přes den, vyřaďte ho. V případě, že spíte málo, navyšte své spací návyky. Ideální je kolem 8 hodin spánku. Máte-li problém s usnutím, doporučujeme si občas pomoci horkou vanou nejméně 20 minut před spaním.

Vyvarujte se stresu

Stres se negativně podílí na našem zdraví. Vysiluje nás organismus, což následně vede k únavě. Pokud se často dostáváte do stresových situací, snažte se je kompenzovat těmi pozitivními. V boji se stresem rovněž pomáhá esenciální aminokyselina L-tryptofan, kterou lze najít v některých potravinách. Pokud jste ale zatížený stresem delší dobu, existují dnes doplňky stravy, které tuto aminokyselinu obsahují.

Dostatečně relaxujte

V dnešní hektické době je dostatečný odpočinek nutností. Stres a každodenní starosti spotřebují velké množství naší energie, protože důležité zařadit relaxační aktivity, které naše baterky zase dobijí.

Každému pomáhá s relaxací něco jiného. Pro jednoho to je poslouchání hudby či čtení knihy, pro dalšího to může být sport, čas strávený s přáteli atd. Najděte si proto tedy takovou aktivitu, která vás na jednu stranu uvolní, ale zároveň i dobije ztracenou energii.

Očista vás restartuje

Očista je skvělá alternativa, jak nastartovat svoje tělo a mít opět hodně energie. Způsobů, jak očistit své tělo zevnitř, je celá řada. Vyberte si tedy podle toho, co by vám mohlo nejlépe sednout. Po absolvování uvidíte ten příval energie.

Jezte lehká, výživná jídla

Když si dáte každý den k obědu těžkou českou kuchyni, musíme počítat s tím, že tělo na jeho zpracování bude muset vydat opravdu hodně energie. Takže nemůžete předpokládat, že se po takové porci budete plní energie a fit. Pokud ale chcete něco dělat s únavou, nejprve se zaměřte na svůj jídelníček a vyměňte nezdravá jídla za taková, která budou připravována ze zdravých a kvalitních potravin.

Červená pro zpracované potraviny, zelená pro čerstvost

Do svého jídelníčku volte čerstvé a svěží potraviny v podobě ovoce a zeleniny a dále ty co nejméně zpracované. Díky tomu dostanete do těla vitaminy, minerální látky, antioxidanty. Dáte prostě svému tělu to, co by si jinak muselo složitě tvořit.

Dostatečně pijte a vybírejte vhodné nápoje

Možná si myslíte, že vás nakopne šálek kávy, ale pokud trpíte únavou, pak byste ji měli ze své rutiny vynechat. Závislosti na kofeinu není lehké se zbavit, proto je potřeba na to jít postupně a odbourávat v průběhu tří týdnů. Netýká se to jen kávy, ale také čaje nebo colových nápojů.

Zkuste vyřadit kofein alespoň na jeden měsíc, abyste zjistili, zda má vliv na vaší únavu. Rovněž není vhodné konzumovat alkohol, neboť stejně jako kofein narušuje kvalitu spánku a vy se druhý den budete cítit unaveni.

A co doporučujeme pít? Určitě čistou vodu nebo některé druhy bylinkových čajů.

Když zajít k lékaři?

Pokud trpíte únavou déle než 6 měsíců, zvažte návštěvu lékaře. U žen je nejčastěji diagnostikována:

  • anémie (nedostatek červených krvinek),
  • onemocnění štítné žlázy,
  • nedostatek vitaminů C, B komplexu a minerálů,
  • potravinové alergie.